Aktualności Strona główna Galeria zdjęć Rada Rodziców Brzeg Kontakt Księga Gości | |  
Nawigacja
BIP
  Biuletyn Informacji Publicznej

SZKOŁA
  Kapitał ludzki
  Comenius
  Lekcje otwarte
  Sport
  Gimnastyka korekcyjna
  Biblioteka
  Świetlica
  Strój ucznia do szkoły
  Rekrutacja
  Dokumenty do pobrania

DOKUMENTY SZKOŁY
  Program wychowawczy
  Program profilaktyczny
  Wewnątrzszkolny system oceniania

NAUCZYCIELE
  Dyrekcja
  Wykaz nauczycieli
  Szkolny zestaw programów nauczania
  Podręczniki Szkoła Podstawowa
  Podręczniki Gimnazjum

UCZNIOWIE
  Konkursy
  Liga zadaniowa
  Projekty edukacyjne
  Warsztaty dziennikarskie

SAMORZĄD UCZNIOWSKI
  Osiągnięcia
  Skład SU
  Gospodarz Szkoły
  SU - artykuły
  SU - galeria

PIŁKA NOŻNA
  Cele i program akademii
  Harmonogram zajęć
  Wydarzenia
  Treningi
  Kadra

SOFTBALL
  Harmonogram zajęć
  Wydarzenia
  Treningi
  Kadra

WOJEWÓDZKI OŚRODEK SZKOLENIA DZIECI I MŁODZIEŻY – ODDZIAŁ BRZEG
  Cele szkolenia
  Program Szkolenia
  Warunki Socjalno - bytowe
  Higiena i bezpieczeństwo
  Wykaz kadry trenerskiej

Reklama

eXtreme-fusion

[Rozmiar: 418 bajtów]Comenius

Z wizytą na Sycylii

 

W dniach 01.03.2011 - 04.03.2011 grupa uczniów Zespołu nr 1 z Oddziałami Sportowymi, którzy na co dzień uczestniczą w realizacji programu Comenius, gościła na Sycylii . Byli to: Marta Gil, Natalia Soroczyńska, Karolina Klugiewicz, Patrycja Marszałek, Aleksandra Małek i Katarzyna Iwanyszczuk. W spotkaniu uczestniczyli także uczniowie szkól z Hiszpanii, Litwy i Włoch.

Podróż do Palermo trwała długo, po przyjeździe na warszawskie lotnisko wsiedliśmy do samolotu, który dwie i pół godziny później wylądował w Rzymie. Niebawem czekał nas jeszcze jeden lot, tym razem już do Palermo. Trwał o wiele krócej. Z włoskiego lotniska musieliśmy jeszcze dostać się do Altofonte, niewielkiej miejscowości w okolicach stolicy Sycylii. Tam zostaliśmy przywitani przez naszych przyjaciół z Włoch i ich rodziny, które natychmiast odebrały wyznaczone osoby i przewiozły do swoich domów.

 

 

            Następnego dnia we włoskiej szkole, gdzie uczestniczyliśmy w porannych zajęciach, zostaliśmy oficjalnie powitani (miejscowi uczniowie odczytali przywitanie w trzech językach). Następnie całą grupą (zdążyliśmy już poznać uczestników projektu z Litwy i Hiszpanii) wybraliśmy się do „Piana degli Albanesi”. Niewiarygodne, z jaką łatwością autobus poruszał się po krętych i stromych uliczkach Altofonte. Godzinę później znaleźliśmy się w niewielkim, typowo sycylijskim miasteczku. Zwiedziliśmy tamtejszą katedrę oraz „Civic Museum”. Droga tam i z powrotem była bardzo piękna, podziwialiśmy wspaniałe góry otaczające Palermo i zachwycaliśmy się krajobrazami. Mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych włoskich potraw, przygotowanych przez rodziny naszych przyjaciół z Sycylii. Było to ciekawe doświadczenie kulinarne.

 

 

            Środowe przedpołudnie spędziliśmy w szkole, uczestnicząc w lekcjach, a następnie prezentując (podobnie jak pozostałe trzy kraje) nasze materiały dotyczące programu. Tematem prezentacji była działalność organizacji charytatywnych w naszych państwach. Do naszej prezentacji przygotowywaliśmy się bardzo skrupulatnie, więc wypadliśmy bardzo dobrze. Następnym punktem planu dnia był obiad, który i tym razem zjedliśmy w szkolnej stołówce. Po posiłku czekały nas kolejne atrakcje. Niestety, byliśmy całkowicie uzależnieni od tego, co miały w planach nasze rodziny, a to sprawiło, że nie zawsze wszyscy byli w tych samych miejscach o tej samej porze. Niektórzy więc wybrali się do Palermo, pozostali nie opuścili Altofonte, przygotowując się do wieczornego spotkania. Około godziny dwudziestej rozpoczęło się zebranie grupy projektowej (około 30 osób), a także rodziców uczniów.

 

 

W czwartek, jak zwykle po pierwszych dwóch lekcjach, wybraliśmy się do słynnego miasta Corleone, uważanego za pierwszą siedzibę mafii, która wywodzi się właśnie z Sycylii. Atrakcją dnia była wizyta w „Muzeum mafii”, którego działalność jest formą sprzeciwu wobec niej właśnie. Podziwialiśmy piękne obrazy, przedstawiające najczęściej osoby piastujące ważne stanowiska, w tle zaś znajdowały się portrety ofiar mafii. Bardzo dosadny przekaz tkwił w obrazach, na których sławni politycy czy duchowni przedstawieni byli jako marionetki w mafijnych dłoniach. Sporo dowiedzieliśmy się o tradycjach tutejszych mieszkańców, a także zwyczajach członków mafii. Głównym celem było uświadomienie jak największej liczbie osób, że mafia, choć częściowo wytrzebiona przez policję, nadal istnieje, nie tylko we Włoszech, ale na całym świecie. W Corleone, zwanym „Miastem stu kościołów”, zostaliśmy oprowadzeni po dwóch katedrach, zadziwiających swoim ogromem i przepychem. Wracając, wstąpiliśmy na obiad, a następnie do miasteczka Ficuzza, gdzie zwiedziliśmy rezydencję króla Ferdynanda IV i szpital dla dzikich zwierząt. Pomimo zmęczenia wycieczką, wszyscy udaliśmy się wieczorem na kolejne spotkanie, tym razem w gronie samych członków programu „Comenius”. Celem zebrania było pożegnanie dwóch Hiszpanek (jedynych przedstawicielek tego kraju), które opuściły Sycylię wcześniej niż my i Litwini. I tak minął kolejny dzień, nieuchronnie zbliżając nas do wyjazdu.

 

 

            Piątek przypominał nam o zbliżającym się powrocie do Polski, lecz przed oficjalnym pożegnaniem ze wspaniałymi mieszkańcami mieliśmy okazję zwiedzić Palermo. Zachwyciły nas wąskie uliczki, pełne małych, uroczych sklepików, w których mogliśmy zakupić pamiątki dla naszych przyjaciół i rodzin z Polski. Zostaliśmy zaproszeni do ogromnej szkoły gastronomicznej, po zwiedzeniu której poczęstowano nas obiadem ugotowanym przez tamtejszych uczniów. Musieliśmy jednak szybko wracać do Altofonte ze względu na wczesną porę sobotniego wyjazdu.

            Z wielkim żalem i smutkiem żegnaliśmy się z naszymi przyjaciółmi z Włoch. Później przyszedł czas na kolejne pożegnanie, tym razem z bardzo bliskimi nam Litwinami, którzy szczęśliwym zbiegiem okoliczności towarzyszyli nam aż do Warszawy. Do kraju powróciliśmy pełni wrażeń i wspomnień, a także nadziei na kolejne spotkanie z nowymi znajomymi (być może już w maju tego roku). Pomimo tęsknoty za Sycylią cieszyliśmy się, że wracamy do rodzinnego miasta.

 

 

 

Przygotowały:

Katarzyna Iwanyszczuk

Marta Gil

 

 

 

ARCHIWUM

Flash Zegar
Kalendarz
Wrzesień 2012
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Pogoda
BRZEG
© meteogroup.pl
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
   Aktualności :: Strona główna :: Galeria zdjęć :: Rada Rodziców :: Brzeg :: Kontakt :: Księga Gości
Copyright © 2011
engine: PHP-Fusion v6.01 ||