Nieme kino
Dodane przez rambit dnia
Dla chcącego, nic trudnego – to powiedzenie idealnie pasuje do niezwykłego przedsięwzięcia, którego realizacji podjęły się uczennice klasy II D gimnazjum w Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi. Na początku czerwca zaprezentowały one przed szkolną widownią nakręcony na podstawie opowiadania A.Czechowa film pt. „Śmierć urzędnika”. Dziewczęta Emilia Bereżańska, Aleksandra Małek, Aleksandra Michalak i Martyna Różańska same napisały scenariusz filmu, wzbogacony o elementy scenopisu. Co ciekawe, decydując się na przekład tekstu opowiadania na język filmowy, wybrały konwencję filmu niemego. Szybko powstała poruszająca historia człowieka, który, nie mogąc zachować godności, kończy tragicznie swe życie.
Najtrudniej było znaleźć odpowiednich aktorów i zgrać całe przedsięwzięcie w czasie. Już po jednym dniu zdjęciowym mogliśmy się przekonać, że sukces nie przyjdzie łatwo-przyznają A.Małek i M.Różańska. Tworząc scenariusz filmowy, dziewczęta musiały zapoznać się szczegółowo z fachową terminologią przydatną przy tej pracy, a później wyznaczyć aktorów, reżysera, zaprojektować scenografię. Zdjęcia kręcono między innymi na terenie Brzeskiego Centrum Kultury, a w role głównych bohaterów wcielili się: Tomasz Kopczyński (Czerwiakow), Adam Wrzeszczyński (Brizżałow) i Aleksandra Michalak (żona Czerwiakowa). Od pomysłu i napisania scenariusza do zakończenia montażu minęły prawie dwa miesiące. Szkolna prezentacja filmu spotkała się z dużym uznaniem uczniów.
Wypada mieć nadzieję, że dla realizatorów nie będzie to ostatni kontakt ze sztuką filmową. Warto wspomnieć, że pieczę nad realizacją projektu edukacyjnego sprawowały panie I.Syrico i D.Wyrzykowska.
D.W.

Od ZS1ZOS

Od ZS1ZOS


Rozszerzona zawartość newsa