News: PRZEPIS NA ŻYCIOWY SUKCES - Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu

[Rozmiar: 418 bajtów]PRZEPIS NA ŻYCIOWY SUKCES
11 maja 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu po raz kolejny uczestniczyli w Dniach Kariery, zorganizowanych w ramach realizacji innowacji pedagogicznej "Brzeski system doradztwa edukacyjno-zawodowego - od przedszkola do gimnazjum". Celem tej niezwykłej szkolnej imprezy było zgłębianie tajników różnych profesji, zasad funkcjonowania wolnego rynku oraz nauka przedsiębiorczości poprzez osobiste doświadczenia, zabawę i pracę w grupie.
Na sukces organizacyjny projektu realizowanego w naszej szkole złożyły się z pewnością szczegółowo dopracowany program całości, zaangażowanie dzieci, młodzieży oraz rodziców uczniów, a także kreatywność nauczycieli. Każdy uczestnik Dni Kariery mógł odnaleźć w nich to, co go interesuje. Najmłodsi uczniowie mieli okazję, by poznać zawody swoich rodziców. O swej pracy opowiedzieli im między innymi instruktor BHP, piekarz, fotograf, żołnierz, kwiaciarka, krawcowa, naukowcy z Uniwersytetu Opolskiego, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych Wiwern, kucharz i fryzjerka. Spotkania z przedstawicielami różnych profesji pozwoliły dzieciom usystematyzować zdobyte wcześniej informacje dotyczące zawodów, poznać różne środowiska pracy, towarzyszące im czynności, a także zagrożenia. W celu scharakteryzowania środowisk zawodowych posłużono się oczywiście formą i treściami odpowiednio dopasowanymi do najmłodszej grupy wiekowej uczniów, a największą atrakcją dla nich okazały się zajęcia praktyczne: nauka szycia, wykonanie sałatek ze zdrowej żywności, nauka układania kwiatów, robienia zdjęć czy wykonanie efektownej fryzury. Zwieńczeniem tych niezwykłych spotkań był udział uczniów w konkursie plastycznym "Zawód moich marzeń".
Młodzież klas starszych szkoły podstawowej oraz gimnazjum uczestniczyła z kolei w różnego rodzaju zajęciach, podczas których miała możliwość poznania siebie i własnych predyspozycji zawodowych, zasad rządzących rynkiem, a także uzyskania informacji o lokalnym rynku pracy oraz zaplanowania własnej kariery zawodowej. Uczniowie wzięli udział w tworzeniu kalendarza coachingowego, przygotowywali własne listy zakupów, uczestniczyli w ćwiczeniach dramowych, podczas których uczyli się dokonywać autoprezentacji. Dowiedzieli się, co to znaczy być świadomym konsumentem, rozwijali swoje biznesowe umiejętności z wykorzystaniem gier edukacyjnych na portalu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, tworzyli indywidualne plany działań związanych z aktywnym poszukiwaniem pracy. Wśród atrakcji tego dnia znalazły się także rozgrywki konkursowe z wykorzystaniem gier planszowych, ukierunkowanych na doskonalenie umiejętności przewidywania, podejmowania decyzji i ponoszenia za nie odpowiedzialności. Udział w konkursach okazał się dla uczniów nie tylko świetną zabawą, ale również doskonałym sposobem na rozwijanie umiejętności pracy w zespole, komunikatywności i zaangażowania, które przecież z tematyką przedsiębiorczości wiążą się nierozerwalnie. Niezwykle inspirujące okazały się także spotkania z ludźmi sukcesu - prawdziwymi przedsiębiorcami - panem Tomaszem Świtajłą, właścicielem zakładu stolarskiego ART-TOM oraz panem Wojciechem Chnatkowskim - kierownikiem Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Brzegu, którzy uświadomili uczniom klas gimnazjalnych, jak szybko zmieniają się oczekiwania i wymagania pracodawców dotyczące wiadomości, umiejętności i cech kandydatów na różne stanowiska.
Wspaniałe nagrody (sprzęt elektroniczny) oraz smaczny poczęstunek dla wszystkich uczestników Dni Kariery dopełniły obrazu imprezy, która w zgodnym przekonaniu uczestników i organizatorów była niezwykle udana. Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się aktywniew przeprowadzenie projektu: pani dyrektor - Annie Krokosz, wicedyrektorom, nauczycielom, rodzicom, zaproszonym gościom, Radzie Rodziców, a przede wszystkim uczniom Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu. Nie ulega wątpliwości, że zaangażowanie wszystkich wyżej wymienionych przełożyło się na sukces edukacyjny i organizacyjny tej szkolnej imprezy.

Dorota Wyrzykowska