News: By język giętki... - Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu

[Rozmiar: 418 bajtów]By język giętki...

uczennica Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi
w Brzegu laureatką KONKURSU WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM

Opolski Kurator Oświaty oraz Studenckie Koło Naukowe Onomastów działające przy Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego, przy współpracy Zakładu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Opolskiego to organizatorzy corocznego KONKURSU WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM. Jego celem jest popularyzowanie poprawności językowej wśród młodzieży szkolnej oraz promowanie pięknej polszczyzny. Do udziału zaproszeni zostali uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.
Etap szkolny, przeznaczony jedynie dla szkół podstawowych oraz gimnazjów, obejmuje przygotowanie autorskiego projektu edukacyjnego i przeprowadzenie szkolnych eliminacji z zakresu kultury języka, a także organizację zabawy promującej etykę mówienia. Etap wojewódzki, w którym udział wzięli zakwalifikowani uczniowie wszystkich szkół, obejmuje dwa etapy: część pisemną, podczas której uczestnicy zmierzą się z testem i dyktandem oraz część oratorską – tylko dla finalistów.
I tak 4 kwietnia br uczniowie Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu – Zofia Stępień i Julia Pilarczyk (szkoła podstawowa) oraz Natalia Marciniak i Piotr Zięba (gimnazjum) spróbowali swych sił w pierwszej, pisemnej części konkursu. Wykazali swe umiejętności, rozwiązując test wiedzy o języku oraz pisząc bardzo trudne dyktando. Po weryfikacji wyników okazało się, że Zofia Stępień zajęła pierwsze miejsce i tym samym zakwalifikowała się do kolejnego etapu. W związku z tym 11 kwietnia Zosia przed kapitułą, złożoną z pracowników naukowych Uniwersytetu Opolskiego oraz przed nauczycielami i uczniami szkół naszego województwa, zaprezentowała swoje przemyślenia na temat „Internet łączy nas z ludźmi, którzy są daleko, a oddala od tych, którzy są blisko. Czy internet może zniszczyć relacje międzyludzkie?”. Zosia, podając przykłady z literatury oraz z życia codziennego, przekonała zebranych, że internet jednak oddala tych, którzy są sobie najbliżsi. Po obradach jury ponownie okazało się, że nasza uczennica jest najlepsza – wygrała tę drugą, oratorską część, tym samym zdobywając 1. miejsce w całym konkursie.
To wielkie osiągnięcie zarówno dla uczennicy Zofii Stępień, jej opiekuna pani Adriany Puzyniak i naszej szkoły. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!